Juta inaczej nazywana złotym włóknem jest rośliną tropikalną pochodzącą z delty Gangesu w Bangladeszu i Zachodniego Bengalu w Indiach. Znana ludzkości od wieków, używana do produkcji wielu rzeczy użytku codziennego, w tym dywanów, ubrań, czy sznurów – obecnie zdobi także abażury najróżniejszych lamp. Od wiszących, przez stojące, aż po stołowe. Swoją popularność zyskała nie tylko ze względu na ciepły złoty kolor i jedwabisty połysk, ale szczególne właściwości. Sprawdź, jakie dodatki tekstylne i lampy jutowe mamy w swojej ofercie!

Juta to roślina uprawna zasilana deszczem. Jest niemal samowystarczalna. Do wzrostu, nie potrzebuje dodatkowych nawozów, czy innych wspomagaczy, a dodatkowo ma bardzo niski ślad węglowy. Jest w pełni biodegradowalna, bardzo wydajna i szybko rośnie. Juta to jedna z najbardziej “zielonych” roślin na świecie.

Od rośliny po materiał

Juta jest jednym z najpopularniejszych na świecie włókien naturalnych do produkcji tekstyliów. W rzeczywistości jest to obok bawełny najważniejsze naturalne włókno roślinne pod względem zastosowania i produkcji. Aby wyprodukować tkaninę jutową, łodygi rośliny wiązane są w pęczki i moczone w wolno płynącej wodzie przez około 3 tygodnie w procesie zwanym roszeniem. Materiały niewłókniste są następnie zdrapywane, a włókna ekstrahowane w procesie zwanym odpędzaniem. Włókna ubija się miękkim młotkiem lub łopatką w celu ich zmiękczenia. Następnie są one suszone i sortowane, a w końcu przetwarzane na przędzę jutową.

Dlaczego juta w lampach?

Oprócz tego, że juta jest mocna i trwała, to ma także niską przewodność cieplną i właściwości antystatyczne — wszystko to jest bardzo przydatne do tworzenia wspaniałych kloszy. Co ważniejsze, juta jest również świetnym pochłaniaczem kolorów i światła, co oznacza, że ​​możemy naprawdę bawić się kombinacjami barw — mieszając i dopasowując, a także tworząc kontrasty lub uwydatniając ciepły blask światła. Niewątpliwym atutem jutowych abażurów jest to, że szczególnie przy włączonym świetle — przez splot widać kontrastującą podszewkę, co wygląda bardzo ciekawie. Interesującą propozycją może być np. lampa Galaxy Natura.

Co z dywanami i pufami z juty?

W dzisiejszych czasach dywany i pufy jutowe na dobre wpisały się w kanony wielu stylów wnętrzarskich. Pokochały je wystroje skandynawskie i boho. Sprawdzają się także w mieszkaniach w stylu rustykalnym, czy egzotycznym. To tylko nieliczne przykłady, ponieważ jest ich znacznie więcej. Jak większość trendów w świecie mody i aranżacji wnętrz, dywany jutowe i pufy przeżywają renesans. Teraz na nowo skradły serca właścicieli stylowych domów.

Dywany jutowe to dywany z włókien naturalnych z roślin, które zostały splecione w węzły i warkocze. Dzięki temu są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Tekstylia wykonane z juty są bardziej miękkie, w porównaniu do dywanów sznurkowych, gdyż te drugie wykonane są z bardziej suchego i przede wszystkim grubszego materiału. Dlatego też są trwalsze.

Dywany z juty odpowiednio traktowane przetrwają wiele lat. To samo tyczy się puf. Włókna juty po latach zużycia można poddać recyklingowi. Są ręcznie robione, biodegradowalne i praktyczne, a poza tym oddają tradycyjne piękno natury.

Większość dywanów jutowych ma neutralny kolor, dlatego można dopasować je do innych elementów dekoracyjnych, a przy tym podkreślić przytulny wystrój domu. Pufy i dywany jutowe są łatwe w czyszczeniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli po domu biegają małe dzieci. Pozbywanie się kurzu i brudu z jutowych dywanów to banalna sprawa. Wystarczy wynieść materiał na zewnątrz i wytrzepać. Z kolei, bezpieczną metodą na wypranie jutowego dywanu, czy pufy na sucho jest sposób z sodą. Wystarczy, że posypiesz tkaninę sodą i po 15-20 minutach wciągniesz ją odkurzaczem.

Poniżej znajdziesz kilka dywanów i puf jutowych dostępnych na Elado.pl.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do jutowych dodatków tekstylnych i oświetlenia, w którym pierwsze skrzypce gra naturalna tkanina. Gwarantujemy, że nie zawiedziesz się ich jakością, ponieważ  ich sploty są bardzo starannie i solidnie wykonane.