Jesień powoli dociera we wszystkie zakamarki Polski. Na drzewach liście zmieniają kolory, a pogoda przestaje rozpieszczać nas ciepłymi promieniami słońca. Krótsze dni i chłodniejsze wieczory dają się we znaki. Aby umilić je sobie, warto zainwestować w dobrą książkę, kubek gorącej herbaty i ciepły koc!
Najlepiej taki, pod którym w całości będziemy mogli schronić się przed niesprzyjającą pogodą. Koce nie są jedynie praktycznym dodatkiem, ale i takim, który spełnia funkcję dekoracyjną. Położone na łóżku w sypialni, czy na kanapie w salonie, będą podkreślały jesienny klimat wnętrza, uwydatniając jego przytulność.
Koce na chłodne wieczory – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Dodatki aranżacyjne tworzą w pomieszczeniach przyjemną aurę i sprawiają, że ich surowość zanika. Do tych najpopularniejszych należą także przyjemne w dotyku koce. Bez nich nie obejdzie się żaden dom ani mieszkanie.
Coraz częściej znajdują swoje miejsca także w kawiarniach, czy restauracjach — zwłaszcza w tych z tarasem, na którym można zjeść. Gdy tylko jesień zapuka do naszych drzwi, koce wykładane są na półkach znajdujących się przy lokalach. Właściciele robią to tylko dla naszej wygody! Dzięki ich pomysłowości możemy okryć kocami swoje nogi, gdy tylko zrobi nam się zimno podczas spożywania posiłku.
Koce odgrywają kluczową rolę w każdej aranżacji. Odpowiednio dobrane zapewnią nam nie tylko ciepło, którego potrzebujemy zwłaszcza jesienią i zimą, ale także podkreślą charakter stylu wnętrzarskiego królującego w pomieszczeniu. Mnogość wzorów i kolorów koców dostępnych na rynku jest zaskakująca. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie koca idealnego?
Pierwszym co rzuci nam się w oczy, będzie z pewnością jego wygląd. Kolory i wzory muszą być dobrane do pozostałych elementów wystroju i przede wszystkim zgodne z naszym wyczuciem stylu. Aranżacja ma sprawiać, że przebywanie w pomieszczeniach będzie czystą przyjemnością, a nie przymusem. W końcu nie od dziś wiadomo, że kolory mają znaczny wpływ na nasze samopoczucie.
Czym więc, oprócz aspektów wizualnych, kierować się przy wyborze koców na jesienną słotę? Materiałem! To słowo wiele osób omija szerokim łukiem, kupując koce jedynie „oczami“. Jest to duży błąd, ponieważ to właśnie od tego, jakiej tkaniny lub materiału użyto do stworzenia koca, zależy komfort naszego wypoczynku oraz wygoda użytkowania.
Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane do produkcji koców?
Jak wielu jest ludzi, tak wiele rodzajów koców. Każdy z nich ma swoje „za i przeciw, wady i zalety“. Poniżej znajdziemy zestawienie najpopularniejszych materiałów, z których tworzone są koce. Nie przedłużając, przyjrzyjmy się nieco bliżej najpopularniejszym materiałom, z których powstają koce.
Koc z bawełny
Bawełna to genialny materiał. Sprawdza się nie tylko w przypadku ubrań, ale również pościeli i koców. Swoją popularność zawdzięcza uniwersalności, wysokiej wytrzymałości i trwałości, a także odporności na czynniki zewnętrzne. Bawełniane koce są po prostu ponadczasowe, a w dodatku świetnie izolują od zimna. Dodatkowymi atutami jest to, że bawełna przepuszcza powietrze.
Zakup koców z tego materiału polecamy szczególnie alergikom — bawełna nie uczula. Jednak jak to z bawełną bywa — o czym przekonał się każdy, kto miał do czynienia z tym materiałem w przypadku ubrań — gniecie się. Koce stworzone z tego materiału muszą być prasowane. Jeśli będziemy chcieli je uprać, prane w pralce bez wirowania lub ewentualnie na niskich obrotach.
W okresie jesiennym najlepiej sprawdzą się modele o grubym splocie — im grubszy, tym lepszy, wiadomo. Będzie nam cieplej. Pamiętaj jednak, że wraz z grubością w parze idzie ciężkość. Bawełniane koce są łatwiejsze w pielęgnacji od tych wykonanych z wełny. Wśród nich możesz znaleźć wiele pięknych modeli, także tych z plecionymi warkoczami.
Kocz wełny
Wśród lawiny koców płynącej po rynku tekstylnym najpopularniejsze są te wykonane z wełny owczej. Każdy, kto wie, ile ciepła potrafi dać nam dać ten materiał, nie przejdzie obok naturalnego, wełnianego kocyka obojętnie. Ma on to do siebie, że rewelacyjnie pochłania wilgoć, co przekłada się na jego higieniczność.
Historia wełny sięga VII w. p.n.e. Już w dawnych czasach przypisywano jej właściwości prozdrowotne takie jak łagodzenie bólów stawów, czy nerwobólów. Materiał ten jest trudny do zabrudzenia przez to, że nie przyjmuje on kurzu — jest zatem idealny dla każdego, kto zmaga się z problemami skórnymi. Koce wełniane są łatwe w czyszczeniu, a do tego nie ulegają zagnieceniom.
Ich największą wadą jest to, że są lekko szorstkie, a w dodatku materiał gen przyciąga mole. Wynagradzają to jednak wyjątkowe sploty, które świetnie pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, rustykalnym, czy shabby chic. Wełniane koce mogą się mechacić, dlatego najlepiej prać je w 30 stopniach bez wirowania. Polecamy pranie na specjalnym programie do ubrań wełnianych.
Koc z polaru
Jeśli zależy nam na tym, aby koc był lekki, miękki i delikatny, a do tego ciepły i łatwy w utrzymaniu w czystości możemy wybrać ten wykonany z polaru. Materiał ten dzięki elastycznym włóknom jest odporny na zagniecenia, jednak niektóre modele z polaru nie przepuszczają powietrza, odkształcają się i mechacą. Są i takie — z reguły te droższe — które będą izolować ciepło podobnie do wełny.
Koc z akrylu
Koce akrylowe, są ultra wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Do tego są miękkie i ciepłe. Choć akryl jest materiałem syntetycznym, to ma cechy podobne do wspomnianej wyżej wełny. Koce akrylowe nie gniotą się, są ciepłe, świetnie wyglądają i nie wymagają prasowania, ponadto są miłe w dotyku.
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie koca?
Kupując koc na jesiennie wieczory, koniecznie warto zwrócić uwagę na jego:
Wielkość — inny koc nadaje się do pokoju dziecięcego, inny do młodzieżowego, a jeszcze inny do sypialni, czy też salonu. Wśród koców najczęściej spotykane są te o wymiarach 120 × 90 i 150 × 200, choć możemy spotkać się także z niestandardowymi modelami.
Gramaturę – to właśnie od niej zależy ciężkość koca i jego mięsistość. Najbardziej rozgrzeją nas grube, ciężkie modele o wysokiej gramaturze.
Styl – ważne, aby wykończenie koca zapobiegało jego niszczeniu, dlatego dobrym wyborem będą modele zakończone taśmami. Wszelkie strzępienia mogą doprowadzić do dalszego zniszczenia materiału, dlatego w grę wchodzą tylko dobrze zabezpieczone frędzle.
Koce z materiałów naturalnych kontra koce z tkanin syntetycznych
Wśród najpopularniejszych materiałów, z których robione są koce, należą mikrofibra i polar. Takie modele można spotkać dosłownie w każdej sieciówce. Są lubiane głównie ze względu na swoją cenę i miękką, miłą w dotyku fakturę. Ze względu na niewygórowane ceny, ale też miłą w dotyku powierzchnię. Niestety nie przepuszczają one powietrza i z reguły ich wygląd jest nudny.
Z kolei koce z tkaniny naturalnej takiej, jak wełna, czy bawełna mają znacznie wyższe ceny, jednak są bardzo ciepłe, a ponadto świetnie pochłaniają wilgoć. O czym zresztą pisaliśmy wyżej. Kupując koc, pamiętajmy o wszystkich wskazówkach, o których mogliśmy przeczytać w artykule. Dzięki temu znajdziemy koc spełniający wszystkie nasze oczekiwania.