Dywany z długim włosiem są bardzo modne. Wyglądają przytulnie i mają wiele zalet, ale niestety są narażone na plamy, które mogą zostawić po sobie różne domowe zwierzęta i dzieci. Z poniższego artykułu dowiesz się jak czyścić dywany z długim włosiem. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci wyprać dywan.

Nie rezygnuj z włochatego dywanu, jeżeli masz zwierzęta.

Włochaty dywan nie sprawi Ci problemu, jeżeli będzie odpowiednio pielęgnowany. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, a będzie służył Ci przez wiele lat, nie tracąc walorów estetycznych.

Aby przedłużyć żywotność swojego włochatego dywanu, możesz zaopatrzyć się w profesjonalną maszynę do sprzątania. Te nowoczesne urządzenia są bardzo czułe i świetnie wychwytują oraz usuwają wszelkie zabrudzenia. 

Dywany shaggy wykonane z tworzyw sztucznych są łatwiejsze w czyszczeniu od tych z naturalnego włosia, ponieważ pochłaniają zdecydowanie mniej wilgoci. Doskonałym przykładem takiego dywanu jest model Dave dostępny w trzech kolorach na elado.pl

Poniżej znajdziesz inne propozycje ciekawych modeli.

Domowe sposoby na czyszczenie dywanów z długim włosiem

Ludzie, którzy cenią sobie piękno i komfort bycia w domu, nie mogą zapomnieć o dywanach. Dywany podobnie jak meble są elementami ozdobnymi i tworzą wyjątkową atmosferę we wnętrzach. Zastanawiasz się co robić, gdy pojawi się plama na Twoim dywanie.

Dywan z długim włosiem nazywany inaczej dywanem shaggy można wyprać w warunkach domowych, używając sody. Wystarczy, że połączysz 1 łyżeczkę wspomnianego proszku ze szklanką ciepłej wody, jedną łyżeczką płynu do mycia naczyń i łyżką octu. Taka mieszanka bardzo szybko rozpuści zabrudzenie. 

Gotowym roztworem spryskaj dywan za pomocą pojemnika z dozownikiem np. po myciu szyb. Odczekaj chwilę i zetrzyj brud lekko zwilżoną gąbką.

W przypadku trudnych zabrudzeń wykorzystaj roztwór octu ze skrobią kukurydzianą w proporcjach 1:1. 

Dywan możesz wyczyścić również za pomocą pary wodnej, wykorzystując do tego parownicę lub odkurzacz parowy. Zarówno modele z długim, jak i krótkim włosiem powinny być regularnie odkurzane oraz trzepane na świeżym powietrzu ze względu na roztocza.

Włochate dywany kontra pralka

Włochate dywany nie nadają się do prania w pralkach. Taki materiał po prostu bardzo szybko ulegnie uszkodzeniu podczas prania w wysokich temperaturach. Do tego pochłania całą wilgoć, przez co może spleśnieć lub się odkształcić. Pralka może także zniszczyć jego włosie.

Dlatego też dywany muszą być czyszczone metodami tradycyjnymi: ręcznie lub za pomocą specjalnych preparatów do pielęgnacji tkanin. Dywanów typu shaggy nie można prać także w wannie. Jeśli nie chcesz zniszczyć dywanu ani wyprać go ręcznie, czy z pomocą odkurzacza piorącego, najlepiej zawieź go do profesjonalnej pralni. Możesz również zadzwonić do firmy, która wypierze dywan w Twoim domu.

Nie rezygnuj z włochatych dywanów 

Nie musisz rezygnować z włochatego dywanu, jeżeli masz domowe zwierzęta i dzieci. Domowe sposoby na czyszczenie dywanów z długim włosiem są proste i mogą być stosowane przez każdego. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wszystkie plamy znikną z Twojego dywanu.