Wpływ kolorów na nasz umysł jest naprawdę zaskakujący. Choć nie jest to do końca oczywiste, to odgrywają one dużą rolę zarówno jeśli chodzi o nasze decyzje, jak i nastrój. Kolory są silnie powiązane z naszymi emocjami. Z reguły ciepłe barwy wywołują skrajnie różne emocje od tych chłodnych. To samo tyczy się kolorów jasnych i ciemnych. W tym artykule wyjaśniamy, jak kolory wpływają na nasze samopoczucie i jakie mają znaczenie dla naszych emocji.

Psychologia kolorów, a ich różnorodność

W zależności od tego, jaki kolor wybierzemy do swoich wnętrz, możemy z jego pomocą poczuć się szczęśliwi, bądź smutni. Każda barwa tworzy inne emocje i uczucia. Jeden kolor może sprawiać, że będziemy odczuwali zdenerwowanie, za to drugi wywoła w nas błogi spokój. Z czym wiążą się tak zróżnicowane reakcje?

Są one w nas zakorzenione już od dawna. Związane z kulturą i psychologią znane jeszcze sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Choć wtedy nie do końca rozumiane. Projektanci wnętrz doskonale wiedzą o tym, że kolory mają duży wpływ na nasze uczucia, nastroje i emocje. Właśnie dlatego potrafią doskonale je wykorzystywać.

Wpływ kolorów na nasze emocje

To, w jaki sposób kolory wpływają na nasz nastrój, zależy w dużej mierze od ich odcienia, jasności oraz tego, czy są chłodne, czy ciepłe. Nad tym, jakie znaczenie mają dla naszego samopoczucia, czuwa nauka nazywana psychologią koloru. Choć dopiero się rozwija, to wiele ekspertów z tej dziedziny zaobserwowało już kilka zależności pomiędzy emocjami a kolorami.

Ciepłe kolory

Takie kolory jak żółty, pomarańczowy, czy czerwony są bardzo ciepłe. Wystarczy spojrzeć na pomarańcz, aby poczuć napływ energii i ogarniający nas entuzjazm. Jest to silna barwa, jednak nie tak przytłaczająca, jak kolor czerwony.

Ciepłe kolory najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach chłodnych, do których chcielibyśmy w prowadzić nieco witalności. Obserwując je, możemy niemalże poczuć na skórze pozytywną energię. Przenika nas wtedy poczucie szczęścia, a nasze ciało przepełnia optymizm.

Jednym z produktów, który ociepli nawet najchłodniejsze pomieszczenia, jest Miodowa zasłona Werona z weluru. Pierwszym, z czym kojarzy nam się ten model jest słońce. Pozwólmy wpaść do wnętrza jego promieniom, wybierając dodatkowo Lampę wiszącą Florencja z miodowym abażurem.

Chłodne barwy

Do chłodnych kolorów możemy zaliczyć zielony, fioletowy i niebieski. Choć zwykle działają one na nas uspokajająco, to często złe dobranie ich odcieni może wywoływać u nas smutek.

Kolor fioletowy należy do barw wywołujących w nas kreatywność. Natomiast jeśli chodzi o niebieski, to prezentuje on spokój. Zieleń od wieków oznacza nowe początki, luksus, bogactwo i zdrowie.

Kolor ten jest bardzo przyjemny dla oka. Tak, więc jeśli chcemy stworzyć wnętrze, w którym będziemy mogli się zrelaksować, powinniśmy wyposażyć je w akcenty dekoracyjne takie jak poduszki z motywem roślinnym Fern 01, czy welurową zasłonę Werona w kolorze butelkowej zieleni.

Chcąc do naszego wnętrza chcemy wprowadzić nieco stonowania i ukojenia, powinniśmy wybrać granatową zasłonę Werona z weluru. Oprócz spokoju wprowadzi ona do pomieszczeń również szyk i elegancję. Aby dopełnić całość, można pokusić się także o zakup Granatowych poduszek ozdobnych Diamonds 02, które wzniosą prestiż aranżacji na najwyższy poziom.

Jakie kolory wniosą szczęście do naszych pomieszczeń?

Wszystkie jasne i ciepłe kolory takie jak różowy, czerwony, żółty czy pomarańczowy mają pozytywny wpływ na nasz nastrój. To samo tyczy się pastelowych barw takich jak jasny róż, czy kolor liliowy. Jaki wpływ ma mieszanie kolorów na nasz nastrój? Ogromny. Kompozycje, które powstaną przy wykorzystaniu ciepłych i jasnych barw, mają w sobie wiele pozytywnej energii.

Jeśli marzy Ci się wnętrze, od którego aż bije ciepło, wybierz pół zaciemniającą zasłonę Werona w kolorze czerwonego wina i dopełnij ją Czerwonymi poduszkami dekoracyjnymi w kwiaty Fleurs 02. Taka mieszanka faktur, wzorów i kolorów wniesie do wnętrza powiew świeżości, ciepło i wyjątkowy nastrój. Zwłaszcza że czerwony to najcieplejszy i najbardziej dynamiczny z kolorów. To właśnie z jego pomocą zwrócimy uwagę na wybrany element dekoracyjny aranżacji. Ważne jest jednak, aby używać go z umiarem, ponieważ potrafi stać się przytłaczający.

Negatywny wpływ kolorów na nasze emocje

Kolory, które są ciemne i stonowane z reguły działają na nas dość przygnębiająco. Choć szary jest typowo smutnym kolorem, to jeśli dobierzemy do niego dodatki takie jak beżowa lampa wisząca Florencja z nietypowym wnętrzem czy koralowa poduszka z weluru Crystal 58 znacznie je rozweselimy. To samo tyczy się brązów i beżu, a także nadmiernych ilości niebieskości i zieleni. Przy tych kolorach należy zachować umiar i rozsądek.

Decydując się na kolor czarny, który jest elegancki i poważny powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na elementy dekoracyjne. Ważne, aby czerń nie była motywem przewodnim we wnętrzu. Wprowadzi ona przykrą atmosferę, która w negatywny sposób odbije się na naszym nastroju. Czerń świetnie sprawdzi się tam, gdzie chcemy wprowadzić profesjonalizm, prostotę i neutralność.

Energetyzujące barwy

Mocne neonowe kolory mają potężny wpływ na nasze emocje. Tak samo dzieje się w przypadku jasnych barw. Kanarkowa żółć, jaskrawa zieleń, czy ognista pomarańcza pobudzają nasze zmysły i wprowadzają do pomieszczeń radość oraz pozytywne wibracje. Te kolory bez wątpienia przyciągną uwagę i zadziałają magnetyzująco. Turkus, szmaragdowa zieleń, czy nawet magenta sprawiają, że czujemy się naładowani energią i pobudzeni.

Jeśli chcemy w naszych wnętrzach poczuć powiew świeżości, powinniśmy wybrać do nich jaskrawe akcenty wykończeniowe, takie jak poduszka dekoracyjna Magma w ostrych kolorach czy poduszka w orientalny wzór Fleurs 01. Dodadzą one uroku smutnym, szarym aranżacją ożywiając je. Z racji tego, że drewno od zawsze kojarzy nam się z ciepłem, poduszki dekoracyjne dostępne w ofercie sklepu elado.pl będą idealnie z nim współgrały.

Subiektywność kolorów

Choć powyżej opisany wpływ kolorów na nasz nastrój jest przedstawiony bardzo szczegółowo, to należy pamiętać, że barwy mogą być subiektywne. W praktyce oznacza to, że jeśli na jedną osobę czerwień będzie działała energetyzująco, to drugą może drażnić. Wszystko zależy od jej doświadczeń z kolorami, kultury czy psychiki. Przykładowo w naszym kraju kolor czarny kojarzy się z żałobą, ale już na wschodzie z tym smutnym stanem kojarzy się biel. Mimo że kolory są subiektywne to są ściśle powiązane z emocjami. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę to, jaki efekt w pomieszczeniu finalnie stworzą. Teraz gdy już wiadomo, w jaki sposób kolory wpływają na nasz nastrój, możemy dobrać je odpowiednio do oczekiwanych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *